A repülés a mindennapjainkká vált. Már nem meglepő, ha valaki repül, sőt vannak olyanok is, akik ha nem is minden nap, de repülővel járnak dolgozni, gondoljunk itt a nagyobb területű országokra, vagy akár Amerikára. Azonban attól, hogy valami az életünk részévé vált, még koránt sem biztos, hogy minden szabályával tisztában vagyunk. A mai napig sokszor láthatunk a reptereken olyan jeleneteket, hogy az utazó nincs tisztában azzal, mit is vihet fel a repülőgépre.
Sokunk számára jól ismert információk lehetnek, de azért mi csokorba gyűjtöttük azokat a dolgokat, amik ne legyenek benne a kézipoggyászodban. Friss utazóknak pedig kötelető elolvasni!
1. Élelmiszer, ital, bébiétel, tápszer
Sokunkat érint a csomagunkban meglapuló rántotthúsos szendvics, vagy a gyerek tápszerének a sorsa. A jó hír az, hogy élelmiszert lehet felvinni a gépre, azonban arra nagyon kell figyelni, hogy a krémes állagú készítményekre, például lekvárra, mézre is vonatkoznak a folyadékokra vonatkozó mennyiségi és tárolási korlátozások, az az 100 ml-es vagy ennél kisebb tartályban szállíthatunk ilyeneket, több tégely esetén pedig bele kell férniük egy 1 liter űrtartalmú, átlátszó műanyag zacskóba. Minden utas csak egy ilyen zacskót szállíthat, aminek újrazárhatónak kell lennie. Azonban érdemes utánanézni a helyi szabályozásoknak, vagy esetleg annak, hogy nincs-e egy adott élelmiszer járványügyi listán.
Az utazás idejére bébiételt, tápszert fel lehet vinni a gépre, de a reptéri személyzet felszólítására kötelesek vagyunk ezeknek a termékeknek a valódiságát igazolni.
2. Kés, olló, csillagszóró
Valószínűleg ezek tiltása a legkézenfekvőbb. Semmilyen szúró, vágó eszközt, ollót vagy akár csak hasonlót sem lehet felvinni a gépre, amennyiben hossza meghaladja a hat centimétert. Nagymamák figyelem, kötőtűt sem! Ami engedélyezett, az a körömvágó csipesz és a magassarkú cipő. És igen, a csillagszóró, és bármilyen szifonpatron felvitele sem engedélyezett.
3. Gyógyszerek
Ez talán a legfontosabb kérdés. A folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők, az utazás időtartamával összhangban, a kezelőorvos által előírt menniységet magukkal vihetik. Ehhez érdemes beszerezni a megfelelő orvosi igazolást, lehetőleg angol nyelven is. Amennyiben recept nélkül kapható orvosságról van szó, ezt az igazolást akkor is szerezzük be. A nyugtatók, élénkítők és egyéb pszichotrop készítmények más elbíráslásban részesülnek, ezért ezeknél érdemes a Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal Kábítószerügyi Főosztály érdeklődni.
Természetesen a reptéri személyzet ezekben az esetekben is kérheti az orvosságok átvizsgálását. Nem gyógyszernek minősülő készítményt nem lehet felvinni a gépre, ellenben az inzulin és a tűk felvihetők az utas nevére kiállított orvosi recept vagy gyógyszerészi igazolás bemutatása mellett.
Érdekesség, hogy implantátum beültetéséről, vagy egy törött testrész begipszeléséről orvosi igazolást kér a biztonsági szolgálat, ennek hiányában nem adhatnak felmentést a biztonsági ellenőrzés alól.
+1 Drón
A technika fejlődésével haladnia kell a reptéri személyzetnek is, és fel kell készülni különleges technikai kütyük szállítására is. Ilyenek a napjainkban egyre elterjedtebb drónok is, amiket nem lehet felvinni a gépre, de szállításuk a feladott poggyászban lehetséges. A drónok kiegészítői − így például nagyobb értékű kamera − az eszközről való eltávolítás után továbbra is szállíthatóak kézipoggyászban.
Kövess bennünket a kezipoggyasz.blog.hu oldalunkon, hogy még több izgalmas, érdekes cikket olvashass utazásokról, élményekről! Amennyiben ötleted, témád, kérdésed van, keress minket a https://www.facebook.com/kezipoggyasz/ oldalon, akár együttműködés céljából is.